Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców to ważny temat, który dotyczy wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Czy wiesz, że jako przedsiębiorca masz prawo do świadczenia pieniężnego w razie choroby? W niniejszym artykule wyjaśniamy kto, na jakich zasadach i w jakiej wysokości może otrzymać zasiłek chorobowy. Przedstawiamy także jakie dokumenty są potrzebne w procesie ubiegania się o chorobowe dla przedsiębiorcy oraz jak odwołać się od decyzji ZUS.
Kto może ubiegać się o zasiłek chorobowy?
Z zasiłku chorobowego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy opłacają składki chorobowe w ZUS. Są to:
- Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą
- Wspólnicy spółek cywilnych
- Osoby wykonujące pracę nakładczą
- Artyści i twórcy.
Aby ubiegać się o chorobowe, przedsiębiorca musi prowadzić działalność nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni. Dodatkowo musi opłacać dobrowolne składki chorobowe w ZUS przez co najmniej 3 miesiące przed zachorowaniem.
Ile wynosi zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy w 2023 roku?
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy w 2023 roku wynosi 80% podstawy wymiaru. Jest to kwota dochodu, od której przedsiębiorca opłacał składki chorobowe.
Maksymalna dzienna kwota chorobowego wynosi:
- 134,66 zł, jeśli podstawa wymiaru nie przekraczała 120% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia,
- 182,72 zł, jeśli podstawa wymiaru przekraczała 120% i nie była wyższa niż 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez maksymalnie 182 dni lub 270 dni w przypadku gruźlicy. Nie może być niższy niż 20% minimalnego wynagrodzenia.
Jakie dokumenty potrzebne są do ubiegania się o zasiłek chorobowy?
Aby otrzymać chorobowe, przedsiębiorca musi złożyć w ZUS następujące dokumenty:
- Wniosek o zasiłek chorobowy ZUS Z-3
- Zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy ZUS ZLA
- Oświadczenie o dochodach uzyskanych w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy
- Dowód opłacenia składek chorobowych (np. kopie przelewów)
Dokumenty należy złożyć w ciągu 7 dni od wystawienia zaświadczenia lekarskiego. Można to zrobić online przez PUE ZUS lub osobiście w placówce ZUS.
Jak długo trzeba prowadzić działalność, aby otrzymać zasiłek chorobowy?
Aby otrzymać prawo do zasiłku chorobowego, przedsiębiorca musi prowadzić firmę przez co najmniej 30 dni. Natomiast żeby uzyskać wypłatę chorobowego, konieczne jest opłacanie dobrowolnych składek chorobowych w ZUS przez minimum 90 dni przed zachorowaniem.
Czy zasiłek chorobowy przysługuje przedsiębiorcy przebywającemu na urlopie?
Tak, zasiłek chorobowy przysługuje również przedsiębiorcy, który zachoruje w czasie urlopu. Nie ma znaczenia czy jest to urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny, czy urlop wychowawczy. Liczy się fakt niezdolności do pracy z powodu choroby.
Kiedy przedsiębiorca traci prawo do zasiłku chorobowego?
Przedsiębiorca traci prawo do chorobowego, gdy:
- Ustała niezdolność do pracy (np. lekarz wystawił zaświadczenie kończące zwolnienie),
- Rozpoczął wykonywanie innej pracy zarobkowej,
- ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do zasiłku,
- ZUS lub lekarz orzecznik stwierdzili, że w czasie choroby nie stosował się do zaleceń lekarskich.
Gdzie i jak złożyć wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego?
Wniosek o wypłatę chorobowego dla przedsiębiorcy można złożyć:
- Przez internet za pomocą PUE ZUS (wniosek Z-3),
- Osobiście lub pocztą we właściwej placówce ZUS,
- Podczas e-wizyty w ZUS umówionej przez PUE ZUS.
ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji licząc od dnia złożenia wniosku z kompletem dokumentów. Zasiłek chorobowy wypłacany jest za okresy miesięczne w terminie 7 dni od wydania decyzji.
Jak odwołać się od decyzji ZUS w sprawie zasiłku chorobowego?
Jeśli ZUS wydał decyzję o odmowie przyznania lub wypłaty chorobowego, przedsiębiorcy przysługuje odwołanie. Można je złożyć do ZUS w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji.
Następnie sprawa trafi do sądu, który ponownie rozpatrzy wniosek o zasiłek chorobowy. Jeśli sąd przyzna rację przedsiębiorcy, ZUS będzie zobowiązany do wypłacenia świadczenia.
Warto pamiętać o możliwości odwołania i dochodzenia swoich praw do chorobowego. Szczegółowe zasady regulują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
Podsumowanie
Zasiłek chorobowy to ważne świadczenie pieniężne, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy w razie choroby. Warto pamiętać, że przysługuje on tylko osobom opłacającym dobrowolne składki chorobowe w ZUS. Aby otrzymać chorobowe, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi załącznikami we właściwej placówce lub przez internet.
Zasiłek chorobowy przysługuje maksymalnie przez 182 dni i jest uzależniony od wysokości dochodu stanowiącego podstawę wymiaru składek. W razie odmowy przyznania świadczenia, przedsiębiorcy przysługuje odwołanie do sądu i dochodzenie swoich praw.