Jak dostać pierwszą pracę jako developer Angulara: poradnik pracodawcy

Jak dostać pierwszą pracę jako developer Angulara: poradnik pracodawcy
Autor Damian Pawlak
Damian Pawlak26.12.2023 | 7 min.

Rozpoczynanie kariery jako developer Angulara może wydawać się trudne, ale z odpowiednimi wskazówkami od doświadczonego pracodawcy staje się o wiele prostsze. W tym poradniku dowiesz się, jakie umiejętności i cechy są poszukiwane u junior developerów, jak przygotować CV oraz jak znaleźć pierwszą pracę w branży IT. Poznasz również kryteria, na podstawie których prowadzona jest rekrutacja oraz jak się do niej odpowiednio przygotować. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na rozpoczęcie obiecującej kariery programisty.

Jak stać się kandydatem idealnym

Aby stać się kandydatem idealnym dla pracodawcy poszukującego junior developerów Angulara, musisz spełnić pewne kluczowe kryteria. Przede wszystkim pracodawcy zależy na tym, byś posiadał silne podstawy programowania w JavaScript i TypeScript oraz znajomość Angulara na poziomie podstawowym.

Bardzo ważne są również takie cechy jak determinacja w nauce, proaktywność oraz chęć ciągłego rozwoju. Pracodawcy cenią juniorów, którzy wykazują zaangażowanie i motywację do pracy nad sobą oraz podnoszenia kwalifikacji.

Dodatkowymi atutami są umiejętności miękkie, takie jak dobra komunikacja, praca zespołowa, czy analityczne myślenie. Warto też zaprezentować swoje projekty programistyczne lub udział w kursach i szkoleniach

Jeśli spełnisz powyższe wymagania i wykażesz entuzjazm do pracy jako programista Angulara, z pewnością znajdziesz zatrudnienie u jednego z wielu pracodawców poszukujących talentów.

Najważniejsze kompetencje junior developera Angulara

 • Znajomość JavaScript i TypeScript
 • Podstawy Angulara i zbudowanie prostej aplikacji
 • Umiejętność obsługi Git
 • Znajomość HTML i CSS

Poznaj kryteria rekrutacji pracodawcy

Aby odnieść sukces podczas rekrutacji na stanowisko junior developera Angulara, kluczowe jest zrozumienie kryteriów, jakimi kieruje się pracodawca podczas selekcji kandydatów.

Jednym z najważniejszych jest ocena konkretnych umiejętności technicznych związanych z Angularem, czyli znajomość TypeScript, obsługa środowiska CLI, podstawowa wiedza o komponentach, routing czy formularzach.

Do tego dochodzi sprawdzenie ogólnych kompetencji programistycznych takich jak logika, rozwiązywanie problemów, refaktoryzacja kodu i optymalizacje.

Niezwykle cenione są także tzw. miękkie umiejętności, czyli np. komunikatywność, umiejętność pracy zespołowej, kreatywność czy proaktywność.

Kryteria rekrutacji Opis
Wiedza techniczna Znajomość Angulara, TypeScript, JavaScript
Ogólne umiejętności programowania Logika, algorytmy, optymalizacja kodu
Kompetencje miękkie Komunikatywność, praca zespołowa, kreatywność

Lista kompetencji miękkich cenionych przez pracodawców IT

 • Komunikatywność
 • Praca zespołowa
 • Kreatywność
 • Proaktywność
 • Rozwiązywanie problemów

Czytaj więcej: Jak wystawić fakturę bez firmy? Poznaj proste sposoby na legalne wystawianie faktur

Jak wykazać się odpowiednimi umiejętnościami

Aby wykazać się odpowiednimi umiejętnościami podczas starania się o pracę jako junior developer Angulara, przede wszystkim warto przygotować solidne portfolio.

Portfolio powinno zawierać 2-3 projekty wykonane w Angularze, najlepiej aplikacje webowe o różnym stopniu złożoności. Mogą to być np. prosteSingle Page Application, aplikacje do zarządzania kontaktami, czy też bardziej skomplikowane serwisy z logowaniem i panelami admina.

Bardzo istotne jest, aby kod źródłowy projektów był czysty, dobrze zorganizowany i komentowany, co ułatwi weryfikację Twoich umiejętności.

Oprócz tego warto wykazać się certyfikatami z kursów programowania i frameworka Angulara. Dodatkowo można także przedstawić projekty open source w serwisach GitHub/GitLab lub też własne tutoriale czy artykuły programistyczne.

Jak przygotować portfolio na potrzeby rekrutacji

 • Uwzględnij 2-3 projekty Angularowe różnej złożoności
 • Zadbaj o czystość kodu, dobre komentarze
 • Załącz open source’owe projekty z GitHub/GitLab
 • Dodaj certyfikaty kursów i szkoleń
 • Możesz też dodać własne artykuły czy tutoriale

Na co zwrócić uwagę tworząc CV

Jak dostać pierwszą pracę jako developer Angulara: poradnik pracodawcy

Aplikując o pracę programisty Angulara jako osoba bez doświadczenia zawodowego, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie CV pod kątem oczekiwań pracodawcy.

Przede wszystkim CV powinno jasno komunikować Twoje kompetencje i umiejętności związane konkretnie z Angularem. Oprócz sekcji z doświadczeniem warto dodać sekcję „Umiejętności” i wymienić technologie takie jak:

 • Angular
 • TypeScript
 • HTML5 i CSS3
 • JavaScript ES6
 • Obsługa środowiska CLI
 • Tworzenie SPA
 • Praca z formularzami
 • Znajomość serviców
 • Podstawy RxJS
 • Obsługa routing

Nie zapomnij też uwzględnić szkoleń, kursów, certyfikatów i projektów, nad którymi pracowałeś. Dobrym pomysłem jest stworzenie portfolio lub repozytorium kodu w GitHub/GitLab, które możesz podlinkować w CV. Pozwoli to w łatwy sposób zweryfikować Twoje umiejętności.

Jak znaleźć pierwszą ofertę pracy w IT

Znalezienie pierwszej pracy w branży IT, szczególnie w obszarze frontendu i Angulara, nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które zdecydowanie ułatwią Ci rozpoczęcie kariery programisty.

Po pierwsze, dobrym pomysłem będzie stałe monitorowanie popularnych portali z ofertami pracy w IT takich jak No Fluff Jobs, Just Join IT czy Bulldog Job. Warto też polubić profile firm technologicznych w mediach społecznościowych, gdzie często publikowane są ogłoszenia o pracę.

Bardzo pomocne mogą być również udział w meetupach, konferencjach i spotkaniach branżowych, gdzie masz szansę nawiązać cenne znajomości i bezpośredni kontakt z potencjalnymi pracodawcami.

Nie wahaj się także aplikować na ogłoszenia z wymaganiami, których nie spełniasz w 100%. Często pracodawcy są skłonni dać szansę zdolnym juniorom o dużej motywacji.

Wreszcie, rozważ założenie własnego portfolio lub firmy i świadczenie usług na zasadzie freelancingu. Zdobędziesz dzięki temu bezcenne doświadczenie, które pomoże Ci w znalezieniu etatu.

Zdobądź wiedzę i umiejętności potrzebne na starcie

Rozpoczynając karierę jako junior developer Angulara musisz zdobyć konkretny zasób wiedzy i nabyć praktyczne umiejętności, które pozwolą Ci odnaleźć się w pracy.

Przede wszystkim postaw na solidne poznanie JavaScriptu, HTML oraz CSS, czyli podstawowych technologii web developmentu. Równolegle zacznij uczyć się Angulara np. poprzez kursy online lub dedykowane bootcampy.

Koniecznie zainwestuj czas w budowanie kilku własnych projektów w Angularze, które będziesz mógł umieścić w portfolio. Praktyka jest kluczowa.

Warto też regularnie śledzić branżowe portale, blogi i kanały, aby być na bieżąco z trendami i nowościami pojawiającymi się w ekosystemie Angulara.

Bardzo pomocne będą również aktywności takie jak udział w meetupach, going open source na GitHub czy budowanie własnej marki eksperta poprzez prowadzenie bloga lub kanałów w mediach społecznościowych.

Obszar wiedzy Zalecane aktywności
Angular kursy, bootcampy, dokumentacja
Web development JavaScript, HTML, CSS, DevTools
Projekty portfolio na GitHub/GitLab
Branża blogi, meetupy, media społecznościowe

Podsumowanie

Rozpoczynanie kariery programisty Angulara to duże wyzwanie, zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia zawodowego. Niniejszy poradnik stara się odpowiedzieć na najważniejsze pytania i wątpliwości początkujących developerów frontendu odnośnie rekrutacji i wejścia na rynek pracy.

Przede wszystkim tłumaczy, jakie konkretnie kompetencje, zarówno twarde jak i miękkie, są wymagane i najbardziej cenione przez pracodawców. Wskazuje też jak je udowodnić poprzez portfolio, referencje i aktywności pokazujące zaangażowanie.

Ponadto artykuł zawiera szczegółowe wskazówki, na co zwrócić uwagę aplikując o pierwszą pracę w IT - od przygotowania CV, poprzez rozmowę rekrutacyjną, aż po poszukiwanie interesujących ofert. Całość opatrzona jest cennymi rada praktyka - doświadczonego pracodawcy z branży.

Lektura tego kompleksowego poradnika z pewnością pomoże początkującym programistom Angulara odnaleźć się na rynku pracy i z sukcesami rozpocząć obiecującą karierę w IT.

Najczęstsze pytania

Do najważniejszych kompetencji juniora Angulara należą: dobra znajomość JavaScript, TypeScript i CSS, podstawy Angulara (komponenty, dyrektywy, routing), umiejętność pisania testów jednostkowych, znajomość obsługi CLI i środowiska npm, ogólna wiedza o architekturze aplikacji webowych, dobre praktyki pisania czystego kodu.

Dobre portfolio junior developera Angulara powinno zawierać od 2 do 3 różnorodnych projektów prezentujących umiejętności kandydata - od prostej aplikacji pokazującej CRUD, poprzez bardziej złożony system rejestracji użytkowników, po panel administracyjny. Liczą się zarówno ilość jak i jakość przykładów kodu.

Solidne przygotowanie do rozmowy obejmuje powtórzenie wiedzy z zakresu składni TypeScript, najlepszych praktyk w Angularze, budowy i testowania komponentów, modułów, usług, routing oraz formularzy. Warto też przemyśleć potencjalne pytania związane z doświadczeniem, projektami z portfolio i ścieżką rozwoju.

Pensja początkującego junior developera Angulara na pierwszym stanowisku zazwyczaj mieści się w widełkach 4-6 tys. zł brutto. Wiele zależy od lokalizacji, wielkości firmy i zakresu obowiązków. Posiadanie rozbudowanego portfolio i umiejętności miękkich pozwala ubiegać się o wyższe stawki.

Oprócz aplikowania na junior developera, dobrym pomysłem jest zrobienie kilku projektów indywidualnych lub wzięcie udziału w inicjatywach open source. Możliwe jest też rozpoczęcie współpracy na zasadzie wolnego strzelca lub podjęcie stażu czy praktyk w IT. Takie doświadczenia bardzo ułatwiają późniejsze znalezienie zatrudnienia.

5 Podobnych Artykułów

 1. Zdjęcia darmowe do pobrania i obrazy za free
 2. Inspirujący krok w świat technologii dla dziewczyn - Girls Do Engineering
 3. Najlepszy program do księgowania KPiR w 2023 - porównanie i ranking
 4. Dra zus - co to jest? Poznaj definicję i zasady
 5. Jak zarobić kabel Ethernet - prosty przewodnik krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Damian Pawlak
Damian Pawlak

Fascynują mnie nowe technologie i innowacje. Jestem też zapalonym podróżnikiem, który chętnie opowiada o zwiedzanych miejscach. Piszę o różnych tematach na swoim blogu. Dzielę się tam moją wiedzą i doświadczeniami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły