Intel dementuje plotki o cenach procesorów zoptymalizowanych pod kątem CTR i zamiaru wyszukiwania

Intel dementuje plotki o cenach procesorów zoptymalizowanych pod kątem CTR i zamiaru wyszukiwania
Autor Damian Pawlak
Damian Pawlak11.01.2024 | 6 min.

Plotki o planowanych podwyżkach cen procesorów Intela wywołały niepokój wśród klientów i partnerów firmy. Producent postanowił zdecydowanie zareagować na te doniesienia, aby uspokoić nastroje i zapewnić o braku zmian cenowych. W oświadczeniu Intel stanowczo zaprzeczył, jakoby informował hurtowników o mających nastąpić podwyżkach oraz że jego nowe inwestycje miałyby mieć wpływ na ceny CPU. Firma nie wyklucza jednak możliwych zmian cenowych w przyszłości z innych powodów.

Intel zaprzecza plotkom o podwyżkach cen

Intel zdecydowanie zaprzeczył pojawiającym się w ostatnim czasie spekulacjom dotyczącym planowanych podwyżek cen procesorów. Amerykański producent złożył oficjalne oświadczenie, w którym stanowczo odrzucił wszelkie oskarżenia o chęć podniesienia cen swoich układów Core. Firma podkreśliła, że nie wysyłała żadnych informacji do partnerów i klientów na ten temat.

Plotki na temat wzrostu cen pojawiły się pod koniec lipca za sprawą niemieckiego portalu PC Games Hardware. Podano wówczas, że sprzedawcy w Niemczech otrzymali od Intela wiadomość o planowanych podwyżkach związanych z budową nowych fabryk. Te rewelacje bardzo szybko się rozprzestrzeniły, dlatego producent postanowił zareagować.

Wpływ nowych inwestycji na ceny

W swoim oświadczeniu Intel jasno stwierdził, że jego nowe inwestycje w fabryki półprzewodników nie będą miały żadnego związku z potencjalnymi zmianami cen procesorów. Amerykański gigant zaprzeczył, jakoby uzasadniał w ten sposób ewentualne podwyżki. Zdaniem firmy, jeśli w ogóle do nich dojdzie, będą wynikać z zupełnie innych przyczyn.

Przedstawiciele portalu PC Games Hardware utrzymywali z kolei, że ze strony producenta faktycznie były sygnały o planach podniesienia cen, tyle że poprzez pośredników. Z moderatorem ich forum mieli skontaktować się anonimowi hurtownicy, którzy rzekomo dostali listy od Intela w tej sprawie.

Klienci i partnerzy mogą spać spokojnie

Oficjalny komunikat Intela wyraźnie wskazuje, że konsumenci i partnerzy biznesowi producenta na razie nie muszą martwić się wzrostem cen procesorów. Dotyczy to zarówno obecnie dostępnych układów Core, jak i nowych chipów, które dopiero pojawią się na rynku.

Naszym priorytetem pozostaje utrzymanie stabilności cen w portfolio procesorów - zapewnił Intel.

Ostatnia podwyżka cen miała miejsce w 2022 roku. Kolejna raczej nie nastąpi zbyt szybko, gdyż słaba sytuacja na rynku CPU z pewnością powstrzymuje firmę przed takimi krokami. Gwałtowne podniesienie cen mogłoby jeszcze bardziej zmniejszyć i tak niezbyt wysoką sprzedaż procesorów, co nie leży w interesie Intela.

Czytaj więcej: Analiza działań cyberprzestępców przed świętami – raport F5 Labs

Niemieccy sprzedawcy źródłem plotek

Całe zamieszanie z podwyżkami wzięło się z informacji podanych w Niemczech przez anonimowych sprzedawców sprzętu komputerowego. Twierdzili oni, że dostali od Intela konkretne wytyczne dotyczące wzrostu cen procesorów. Zdaniem portalu PC Games Hardware, mieli oni nawet przedstawić zrzuty ekranu z rzekomych wiadomości na ten temat.

Producent kategorycznie temu zaprzeczył, podkreślając brak jakiejkolwiek korespondencji z partnerami odnośnie planowanych zmian cenowych. Wygląda więc na to, że cała sprawa została zmyślona przez kogoś w Niemczech. Być może chodziło o wywołanie sensacji lub nakręcenie negatywnych nastrojów wobec Intela.

Bez względu na motywy, wyprodukowana w ten sposób plotka zaczęła żyć własnym życiem i szybko rozprzestrzeniała się w mediach. W tej sytuacji producent był zmuszony zareagować, aby uspokoić nastroje klientów i uciąć spekulacje. Stąd też dość nietypowe dla firmy, ale jednoznaczne oświadczenie prasowe w tej sprawie.

Prawdziwe przyczyny zmian cenowych

Intel dementuje plotki o cenach procesorów zoptymalizowanych pod kątem CTR i zamiaru wyszukiwania
Czynniki kosztowe Sytuacja na rynku procesorów
Dostępność podzespołów Popyt ze strony klientów
Kursy walut Konkurencja ze strony AMD

Intel wprawdzie zaprzeczył, jakoby nowe fabryki chipów miały wpływ na ewentualny wzrost cen procesorów, ale nie wykluczył innych przyczyn takiej decyzji. Jak wynika z tabeli, producent może podnieść ceny CPU ze względu na rosnące koszty produkcji, niekorzystne kursy walut czy też sytuację panującą na rynku.

Szczególnie istotna jest tu presja konkurencyjna ze strony AMD i zapotrzebowanie klientów. Jeśli popyt będzie rósł, a Intel nie zdoła mu podołać pod względem produkcyjnym lub nie sprosta nowym chipom Ryzen, może podjąć decyzję o windowaniu cen, aby poprawić swoją sytuację finansową.

Spekulacje medialne wymusiły reakcję

Doniesienia portalu PC Games Hardware o planowanych podwyżkach cen procesorów Intela okazały się fałszywe, ale wywołały spore poruszenie wśród klientów i partnerów amerykańskiego producenta. Obawy te pogłębiły plotki szybko rozprzestrzeniające się w mediach na ten temat.

W tej sytuacji przedstawiciele firmy zostali zmuszeni do zdecydowanej reakcji w celu uspokojenia nastrojów i zapewnienia o braku jakichkolwiek zmian cenowych. Stąd też dość ostra i kategoryczna odpowiedź Intela na te nieuzasadnione spekulacje. W naszej ocenie był to dobry ruch ze strony producenta.

  • Pozwolił wyciszyć plotki i temat podwyżek cen procesorów Core.
  • Uspokoił klientów co do stabilności cen CPU w najbliższej przyszłości.
  • Przywrócił zaufanie partnerów biznesowych do deklaracji firmy.

Miejmy nadzieję, że podobnych insynuacji już nie będzie, a Intel dotrzyma słowa i faktycznie powstrzyma się od nieuzasadnionych podwyżek cen swoich procesorów. Rynek i konsumenci na pewno na tym skorzystają.

Podsumowanie

Intel zareagował bardzo stanowczo na spekulacje dotyczące rzekomych planów podwyżek cen procesorów. W swoim oświadczeniu producent kategorycznie zaprzeczył tym plotkom, twierdząc, że nie informował partnerów ani klientów o żadnych takich zamiarach. Ponadto firma podkreśliła, iż jej nowe inwestycje fabryczne nie mają nic wspólnego z ewentualnymi przyszłymi zmianami cen CPU.

Klienci i partnerzy Intela mogą zatem spać spokojnie – przynajmniej na razie nic nie zapowiada podwyżek cen procesorów Core. Co więcej, obecna słaba koniunktura na rynku CPU raczej skłoni producenta do utrzymania dotychczasowego poziomu cen. Intel zapewnił przy tym, że stabilność cen pozostaje jego priorytetem w segmencie procesorów.

Całe zamieszanie wzięło się z fałszywych doniesień niemieckich sprzedawców sprzętu IT na temat rzekomych sygnałów ze strony Intela odnośnie wzrostu cen. Plotki te błyskawicznie rozniosły się po mediach, stąd konieczność zdecydowanej reakcji ze strony producenta. Dobrze się stało, że Intel zdusił te insynuacje w zarodku.

Miejmy nadzieję, że amerykański gigant faktycznie dotrzyma słowa i nie zaskoczy klientów nagłymi, nieuzasadnionymi podwyżkami cen procesorów. W naszej ocenie byłby to zły ruch w obecnej, trudnej sytuacji na rynku CPU.

5 Podobnych Artykułów

  1. Zdjęcia darmowe do pobrania i obrazy za free
  2. Inspirujący krok w świat technologii dla dziewczyn - Girls Do Engineering
  3. Najlepszy program do księgowania KPiR w 2023 - porównanie i ranking
  4. Dra zus - co to jest? Poznaj definicję i zasady
  5. Jak zarobić kabel Ethernet - prosty przewodnik krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Damian Pawlak
Damian Pawlak

Fascynują mnie nowe technologie i innowacje. Jestem też zapalonym podróżnikiem, który chętnie opowiada o zwiedzanych miejscach. Piszę o różnych tematach na swoim blogu. Dzielę się tam moją wiedzą i doświadczeniami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły