Nowy rok to idealny moment, aby podsumować miniony okres i wyznaczyć nowe cele. Niestety, wiele osób nie osiąga założeń noworocznych. Dlaczego tak się dzieje i jak to zmienić? W tym artykule dowiesz się, jak efektywnie podsumować mijający rok, wyciągnąć wnioski oraz określić realistyczne cele na przyszłość. Poznasz sprawdzone metody, dzięki którym łatwiej będzie Ci zmierzyć się z wyzwaniami i osiągnąć sukces.
Coroczna higiena, czyli określ swój kompas
Nowy rok to doskonały moment, aby dokonać podsumowania mijającego okresu. Warto poświęcić chwilę, aby ocenić swoje osiągnięcia, sukcesy i porażki. Taka coroczna higiena pomoże określić kompas na nadchodzące miesiące.
Dlaczego roczne podsumowanie jest tak ważne? Po pierwsze, pozwala spojrzeć z szerszej perspektywy na miniony rok i docenić własne starania. Często w codziennym zabieganiu tracimy z oczu obraz całości. Tymczasem warto dostrzec efekty swojej ciężkiej pracy.
Po drugie, podsumowanie ułatwia wyciągnięcie wniosków i zidentyfikowanie obszarów do poprawy. Może okazać się na przykład, że mimo wysiłku nie udało się zrealizować kluczowego celu. Analiza przyczyn porażki pozwoli uniknąć podobnych błędów w przyszłości.
Po trzecie, rzetelne podsumowanie stanowi dobry punkt wyjścia do planowania kolejnych miesięcy. Na bazie tego, co się sprawdziło, a co wymaga korekty łatwiej wytyczyć realistyczne cele i drogę do ich realizacji.
Narzędzia do podsumowania roku
Istnieje wiele narzędzi, które ułatwiają dokonanie podsumowania mijającego roku. Dobrym rozwiązaniem jest Year Compass - zestaw pytań pomagających ocenić różne sfery funkcjonowania: rozwój osobisty, relacje, finanse, praca itd. Odpowiedzi pozwolą określić priorytety na nadchodzące miesiące.
Inną pomocą mogą być arkusze podsumowania rocznego, z których wiele dostępnych jest za darmo w internecie. Zawierają one pytania dotyczące najważniejszych osiągnięć, porażek, wniosków. Wypełnienie takiej ankiety zajmuje zwykle godzinę lub dwie, ale pozwala uporządkować myśli i spojrzeć w przyszłość.
Z finansami za pan brat
Kolejnym ważnym elementem noworocznych postanowień powinno być uporządkowanie spraw finansowych. Nie bez powodu mówi się, że pieniądze rządzą światem. Im lepiej kontrolujemy nasz budżet, tym łatwiej realizować cele i spełniać marzenia.
Dokładna analiza wydatków i przychodów z ubiegłego roku pomoże zidentyfikować obszary do poprawy. Być może okazuje się, że zbyt dużo wydawaliśmy na rozrywkę lub niepotrzebne zakupy. A może warto poszukać tańszych alternatyw dla niektórych usług?
Na tej podstawie łatwiej będzie sporządzić realistyczny budżet na kolejne miesiące. Określenie kwot, jakie możemy przeznaczyć na poszczególne cele pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków. Dobrze jest też odłożyć 10-20% miesięcznych dochodów na nieprzewidziane sytuacje.
Nie ma sensu tworzyć wielkich planów bez pokrycia w budżecie.
Warto również przeanalizować, czy nie można zwiększyć przychodów poprzez dodatkową pracę, podwyżkę lub zmianę posady. Zdrowe finanse są fundamentem do realizacji wszelkich celów i marzeń.
Czytaj więcej: Rozwijający się rynek urządzeń emulujących do optymalizacji CTR i zamiaru wyszukiwania
OKR, trzy magiczne literki
OKR, a właściwie Objective Key Results, to skuteczna metoda wyznaczania i realizacji celów osobistych i zawodowych. Stworzona została w Intelu na potrzeby usprawnienia zarządzania firmą. Dziś z powodzeniem stosują ją także jednostki.
Nazwa OKR doskonale oddaje istotę tego podejścia. Polega ono na określeniu celów (objectives) i kluczowych rezultatów (key results), które chcemy osiągnąć.
Cele formułujemy w sposób ogólny, inspirujący, analogicznie do marzeń czy aspiracji. Natomiast kluczowe rezultaty to już konkretne kroki do wykonania na drodze do celu.
Taki podział sprawia, że łatwiej utrzymać motywację (dzięki odważnym celom) oraz mierzyć postępy (dzięki precyzyjnym kluczowym rezultatom).
Jak stosować OKR w praktyce?
Oto przykład zastosowania OKR dla osoby, która chce w przyszłym roku zadbać o swoją kondycję fizyczną:
Cel: Schudnąć 5 kg i poprawić wydolność organizmu.
Kluczowe rezultaty:
- Ćwiczyć na siłowni minimum 3 razy w tygodniu przez 45 minut.
- Zrezygnować z fast foodów.
- Chodzić co najmniej 5000 kroków dziennie.
Jak widać kluczowe rezultaty wskazują już konkretne działania do wykonania. Ich realizacja przybliży do ogólnego celu, jakim jest poprawa kondycji i sylwetki.
Bądź SMART jak Twoje cele
Chcesz, aby Twoje cele były nie tylko inspirujące, ale też skutecznie realizowane? Warto zastosować wobec nich zas
Chcesz, aby Twoje cele były nie tylko inspirujące, ale też skutecznie realizowane? Warto zastosować wobec nich zasadę SMART.
SMART to akronim od pierwszych liter angielskich słów:
- S - Specific (konkretny)
- M - Measurable (mierzalny)
- A - Achievable (osiągalny)
- R - Relevant (istotny)
- T - Time-bound (określony w czasie)
Przestrzeganie tych zasad sprawia, że cel jest jasno zdefiniowany, a jego realizację można łatwo zmierzyć i rozliczyć. Oto przykład:
Zamiast: Chcę schudnąć.
Lepiej: Schudnę 5 kg w ciągu 3 miesięcy (konkretny, mierzalny, określony w czasie).
Dzięki temu łatwo zweryfikować postępy i nie zgubić motywacji. Jeśli po miesiącu udało się schudnąć 2 kg, wiadomo że jest się w połowie drogi do celu.
Dokumentuj i inspiruj się
Bez względu na wybraną metodę warto regularnie sprawdzać postępy w realizacji celów i kluczowych rezultatów. Najlepiej zanotować je w arkuszu kalkulacyjnym, kalendarzu lub aplikacji do zarządzania projektami.
Dzięki temu będziemy mieli jasny obraz tego, co udało się osiągnąć, a nad czym trzeba jeszcze popracować. W razie potrzeby można też skorygować cele lub zmodyfikować kamienie milowe.
Cel | Kluczowy rezultat | Termin | Status |
Schudnąć 5 kg | Ćwiczyć 3 razy w tyg. po 45 min | 31.03.2023 | W trakcie |
Warto też szukać inspiracji u innych - na blogach, forach, w mediach społecznościowych. Wymiana doświadczeń z osobami o podobnych celach jest świetnym sposobem na podtrzymanie motywacji i uniknięcie stagnacji.
Podsumowując, odpowiednie zaplanowanie i systematyczne monitorowanie celów znacząco zwiększa szansę na ich skuteczną realizację. Pozwalają na to opisane wyżej sprawdzone metody. Wystarczy je mądrze zastosować, aby ten rok był najlepszy w Twoim życiu!
Podsumowanie
Nowy rok to doskonała okazja, aby podsumować mijający okres i wyznaczyć cele na przyszłość. Niestety, często podchodzimy do tego zbyt optymistycznie, przez co nie docieramy do założonego punktu. Warto więc podejść do tematu w sposób przemyślany i zaplanowany.
Przede wszystkim należy rzetelnie ocenić miniony rok - swoje sukcesy i porażki. Pomoże to określić obszary do poprawy oraz docenić dotychczasowy wysiłek. Następnie, bazując na tej analizie, wytyczyć realistyczne cele z wykorzystaniem sprawdzonych metod, jak OKR czy SMART.
Równie istotne jest zadbanie o zdrowe finanse, czyli gruntowne przeanalizowanie domowego budżetu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych wydatków i oszczędzić na ważne cele. Wreszcie, trzeba systematycznie monitorować postępy i w razie potrzeby korygować założenia.
Podsumowując, odpowiednie planowanie i konsekwencja w działaniu znacząco zwiększają szansę na to, że marzenia staną się rzeczywistością. Wykorzystanie sprawdzonych metod sprawi, że cel stanie się łatwiejszy do osiągnięcia. Wystarczy tylko dać z siebie wszystko. Powodzenia!