Niezależnie czy jesteś początkującym, czy też doświadczonym pracownikiem - urlop wypoczynkowy należy się każdemu z nas. Sprawdź jednak, czy znasz wszystkie zasady jego udzielania oraz jak poprawnie złożyć wniosek urlopowy. Zapewniamy, że nawet jeśli wydaje Ci się to błahostką, poznanie szczegółów może uchronić Cię przed potencjalnymi nieporozumieniami w przyszłości.
Wymiar urlopu — ile dni wypoczynku ci przysługuje?
Pewnie zastanawiałeś się już nieraz, ile dni urlopu ci się należy. Odpowiedź na to pytanie często zależy od twojego stażu pracy i wymiaru etatu. W Polsce, zgodnie z kodeksem pracy, wymiar urlopu wynosi 20 dni dla osób zatrudnionych krócej niż 10 lat i 26 dni dla tych, którzy przepracowali dekadę lub więcej.
Co ciekawe, do czasu zatrudnienia wliczają się nie tylko faktycznie przepracowane lata w danej organizacji, ale również czas nauki zawodu. Do stażu zalicza się więc między innymi lata zasadniczej szkoły zawodowej (maksymalnie 3 lata), średniej szkoły zawodowej czy policealnej.
Najlepiej dokładnie prześledzić swoje zasoby urlopowe w firmowym systemie ewidencji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z działem kadr lub bezpośrednim przełożonym. Warto upewnić się, czy wymiar urlopu został prawidłowo obliczony, abyś w pełni mógł skorzystać ze swojego prawa do wypoczynku.
Wnioski urlopowe — wzór, który mówi wszystko
Niezależnie od tego, czy starasz się o kilka dni wolnego, czy o dłuższy urlop, kluczowe znaczenie ma prawidłowo złożony wniosek. Wniosek urlopowy to oficjalny dokument, który powinien zawierać nie tylko twoje podstawowe dane, ale także dokładny okres i wskazanie rodzaju urlopu.
Najlepiej skorzystać z gotowego wzoru, który pomoże ci nie pominąć żadnego istotnego elementu. Możesz go zwykle znaleźć na wewnętrznej platformie pracowniczej lub otrzymać od działu kadr. Pamiętaj, aby podać wszystkie wymagane informacje, takie jak imię, nazwisko, stanowisko, dział oraz wskazać swojego przełożonego.
- W treści wniosku wprost wskaż o jaki rodzaj urlopu się starasz, np. urlop wypoczynkowy, i podaj dokładne daty.
- Wskazówka: na koniec możesz dodać informację, kto będzie cię zastępował przez czas nieobecności.
- Na zakończenie pamiętaj o podpisie, który stanowi oficjalne potwierdzenie twoich słów.
Bycie skrupulatnym przy wypełnianiu wniosku urlopowego z pewnością ułatwi i przyspieszy całą procedurę, abyś mógł jak najszybciej zaplanować upragniony wypoczynek.
Czytaj więcej: Jak stworzyć efektywne oferty pracy dla ról w IT:['uwzględniający'] CTR i intencje wyszukiwania
Urlop elektronicznie — nowoczesne systemy dla HR
W dobie powszechnej cyfryzacji w wielu organizacjach pojawiają się nowoczesne rozwiązania dla zarządzania urlopami. Wdrożenie elektronicznych wniosków urlopowych ma sporo zalet, nie tylko dla działów HR, ale również dla samych pracowników.
Przede wszystkim usprawnia obieg dokumentów i pozwala w łatwy sposób kontrolować stan urlopów w zespole. Wyeliminowana zostaje również czasochłonna wymiana e-maili czy telefonów na temat dostępności urlopowej.
Pracownicy natomiast zyskują stały wgląd w swoje uprawnienia urlopowe, na bieżąco mogą sprawdzać status złożonych wniosków lub same limity dni. Nowoczesne systemy to zatem ogromne ułatwienie codziennej pracy.
Oczywiście wdrożenie nowych narzędzi niesie za sobą także pewne wyzwania, jak zapewnienie bezpieczeństwa danych czy przeszkolenie pracowników. Warto jednak podjąć próbę, ponieważ w dłuższej perspektywie korzyści znacznie przeważają nad niedogodnościami. Nie wahaj się zapytać w swoim dziale HR, czy taka usługa jest już dostępna dla pracowników lub planowana w najbliższym czasie.