Różnice między adresami publicznymi i prywatnymi | Przewodnik 2023

Różnice między adresami publicznymi i prywatnymi | Przewodnik 2023
Autor Mirosława Dąbrowska
Mirosława Dąbrowska2 listopada 2023 | 5 min

Adresy publiczne odgrywają kluczową rolę w działaniu internetu i sieci komputerowych. Jednak często mylone są z adresami prywatnymi, które również są powszechnie wykorzystywane. W tym poradniku wyjaśnimy podstawowe różnice między adresami publicznymi i prywatnymi, abyś wiedział kiedy i do czego używać każdego z nich.

Kluczowe wnioski:
  • Adres publiczny to unikalny identyfikator urządzenia w Internecie, adres prywatny działa tylko w lokalnej sieci.
  • Adresy publiczne przydzielane są przez dostawcę Internetu, prywatne ustawia sam użytkownik.
  • Adres publiczny pozwala łączyć się z Internetem i jest widoczny globalnie.
  • Adresów prywatnych używa się do komunikacji urządzeń w ramach jednej sieci LAN.
  • Routing między sieciami wymaga adresu publicznego urządzenia docelowego.

Adresy publiczne vs adresy prywatne - podstawowe różnice

Adresy publiczne i prywatne różnią się zasadniczo sposobem działania i zastosowaniem w sieciach komputerowych. Adres publiczny to unikatowy identyfikator urządzenia w Internecie, nadawany przez dostawcę usług internetowych. Adres taki umożliwia komunikację urządzenia z innymi hostami w globalnej sieci Internet.

Adres prywatny natomiast nie jest unikatowy globalnie i służy jedynie do identyfikacji urządzeń w ramach lokalnej sieci, np. domowej czy firmowej. Adresów prywatnych używa się więc do wewnętrznej komunikacji w obrębie pojedynczej sieci LAN.

Zakresy adresów publicznych i prywatnych

Adresy publiczne należą do określonych zakresów adresów IP, które są globalnie unikatowe. Najpopularniejsze to adresy IPv4 w zakresach od 1.0.0.0 do 223.255.255.255. Adresy prywatne mieszczą się w zakresach od 10.0.0.0 do 10.255.255.255, 172.16.0.0 do 172.31.255.255 oraz 192.168.0.0 do 192.168.255.255.

Dlaczego adresy publiczne są potrzebne w sieci?

Adresy publiczne IP są niezbędne do prawidłowej komunikacji hostów internetowych. Dzięki unikatowemu adresowi publicznemu każde urządzenie może wysyłać i odbierać dane poprzez Internet. Gdyby urządzenia posiadały wyłącznie adresy prywatne, ich komunikacja ograniczałaby się tylko do lokalnej sieci.

Adres publiczny umożliwia routerom przesyłanie pakietów danych do właściwego urządzenia w globalnej sieci. Dzięki niemu możliwe jest np. hostowanie serwera WWW czy serwera poczty e-mail dostępnych z Internetu. Adres publiczny jest więc niezbędny do świadczenia usług internetowych.

Czytaj więcej: Jaki system operacyjny wybrać w 2023? Czas działania, bezpieczeństwo, wsparcie

Jak rozpoznać adres publiczny i prywatny?

Aby odróżnić adres publiczny IP od prywatnego wystarczy zapoznać się z ich zakresami adresowymi. Adres publiczny zawsze będzie należał do puli globalnie unikatowych adresów, którymi zarządza IANA. Typowe adresy publiczne to np. 8.8.8.8, 104.27.176.46 czy 213.180.204.3.

Adres prywatny IPv4 będzie zawierał się w jednym z trzech zakresów: 10.0.0.0 - 10.255.255.255, 172.16.0.0 - 172.31.255.255 lub 192.168.0.0 - 192.168.255.255. Przykłady adresów prywatnych: 10.0.0.2, 192.168.1.33, 172.16.100.50.

Zastosowanie adresów publicznych i prywatnych

Różnice między adresami publicznymi i prywatnymi | Przewodnik 2023

Adresy publiczne i prywatne mają zatem fundamentalnie różne zastosowania. Oto kilka przykładów:

  • Adres publiczny jest niezbędny do hostowania serwerów www, FTP, poczty e-mail dostępnych z Internetu.
  • Adres publiczny IP umożliwia urządzeniom, np. komputerom, dostęp do zasobów internetowych.
  • Adresy prywatne wykorzystuje się do komunikacji i udostępniania zasobów w lokalnej sieci LAN.
  • Urządzenia mobilne czy IoT najczęściej używają adresów prywatnych w celu oszczędności adresów publicznych.
  • Adresami publicznymi posługują się urządzenia pełniące rolę bramy internetowej, np. routery czy firewalle.

Adresy publiczne a bezpieczeństwo w sieci

Posiadanie adresu publicznego IP niesie za sobą również pewne zagrożenia dla bezpieczeństwa urządzenia. Adres publiczny jest widoczny z Internetu, przez co urządzenie jest narażone na ataki. Dlatego urządzenia korzystające z adresów publicznych powinny być odpowiednio zabezpieczone zapórkami sieciowymi.

Adres prywatny zapewnia większą anonimowość, ponieważ jest niewidoczny globalnie w sieci Internet. Urządzenia posługujące się adresami prywatnymi są trudniejsze do zidentyfikowania i zaatakowania z zewnątrz. IP prywatne są więc bezpieczniejsze dla typowych urządzeń użytkowników indywidualnych.

Jak uzyskać adres publiczny dla sieci lokalnej?

Aby uzyskać dostęp do Internetu dla urządzeń w lokalnej sieci LAN, konieczne jest skonfigurowanie adresu publicznego IP. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Uzyskać stały adres publiczny od dostawcy Internetu (płatna usługa).
  • Użyć dynamicznego adresu publicznego przydzielanego przez DHCP.
  • Zastosować translację adresów NAT na routerze lub firewallu.

W praktyce najczęściej stosuje się tłumaczenie adresów NAT, które pozwala używać prywatnych adresów IP w LAN i "ukrywać" urządzenia za publicznym adresem routera. Taki router pełni wówczas funkcję bramy (ang. gateway) do sieci Internet.

Podsumowanie

Rozróżnienie adresu publicznego i prywatnego jest kluczowe dla zrozumienia działania sieci komputerowych. Adres prywatny służy jedynie do komunikacji urządzeń w ramach pojedynczej sieci LAN. Adres publiczny natomiast jest unikatowym identyfikatorem urządzenia w globalnej sieci Internet.

Adresy IP prywatne mieszczą się w określonych zakresach adresowych i nie są routowalne w Internecie. Adresy publiczne należą do globalnej puli adresów IP zarządzanych przez IANA. Dzięki adresom publicznym urządzenia mogą komunikować się przez Internet.

Aby odróżnić adres publiczny od prywatnego wystarczy sprawdzić, czy adres IP mieści się w jednym z zakresów prywatnych: 10.0.0.0 - 10.255.255.255, 172.16.0.0 - 172.31.255.255 lub 192.168.0.0 - 192.168.255.255. Jeśli adres wykracza poza te zakresy, jest adresem publicznym.

Rozróżnienie adresów publicznych i prywatnych jest kluczowe dla optymalnego działania i bezpieczeństwa urządzeń w sieciach komputerowych. Zrozumienie różnic pomiędzy nimi pozwoli Ci efektywniej projektować i administrować sieciami.

5 Podobnych Artykułów

  1. Zdjęcia darmowe do pobrania i obrazy za free
  2. Canal+ Netflix - Czy warto wybrać Canal+ z dostępem do Netflix?
  3. Inspirujący krok w świat technologii dla dziewczyn - Girls Do Engineering
  4. Najlepszy program do księgowania KPiR w 2023 - porównanie i ranking
  5. Dra zus - co to jest? Poznaj definicję i zasady
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mirosława Dąbrowska
Mirosława Dąbrowska

Jestem osobą ciekawą świata, która lubi dzielić się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami na wiele tematów. Interesuję się nowinkami technologicznymi, uwielbiam podróże. Prowadzę blog, na którym poruszam szeroki wachlarz zagadnień.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły